Föld napja: egy nap a holnapért!

Föld napja: egy nap a holnapért!

1970 óta minden év április 22-én ünneplik a Föld Napját. Ez a nap emlékeztet arra, hogy nem szennyezhetjük a bolygónkat büntetlenül és ideje cselekednünk. Az Amerikából indult mozgalom az 1990-es évekre már világmozgalommá vált – ekkor csatlakozott hazánk is.

 

1) A földfelszín 71%-át borító víz mindössze 3%-a édesvíz, a maradékban pedig annyi só van, hogy a szárazföldet 152 méter magasan beboríthatnánk vele.

 

2) Minden más bolygó a Naprendszerben valamilyen ógörög vagy római istenről kapta a nevét, de a Föld (Earth) elnevezés az angolszász Erda szóból ered, amely földet, vagyis inkább termőföldet jelent. Ironikus, hogy a Föld ezt a nevet kapta annak ellenére, hogy felszínének 71%-át víz borítja.

 

3) A földi óceánok több mint 90%-áról szinte semmit nem lehet tudni, és ebbe beletartozik a teljes élőviláguk is. Becslések szerint a mélytengeri állatok csupán 10%-át kategorizálták és azonosították a kutatók mindeddig, pedig az óceánok 99%-a állítólag lakható. 212.906 tengeri állatot tartanak ma számon, és cirka 25 millió vár még felfedezésre, amikről egyáltalán semmit sem tudnak a kutatók.

 

4) A Föld 30 km-t tesz meg másodpercenként, míg egy puskagolyó mindössze 1-2 km-t.

 

5) A legnagyobb egybefüggő vízréteg a Csendes-óceán, területe nagyjából 166 millió km2 (melléktengerekkel 181,34 millió km2) . Elférne benne az összes kontinens.

 

6) A tavasz mintegy 3 kilométer/órás sebességgel “közlekedik”. A tudósok ezt annak alapján állapították meg, hogy az egyes növények különböző területeken mikor virágoznak.

 

7) Az Amazonas folyónak van egy földalatti ikertestvére. Ez a folyó a Hamza, az Amazonasszal párhuzamosan, mintegy 4 kilométerrel a föld alatt található. Közel 6 ezer kilométer hosszúságú és 400 kilométer szélességű. Nagyon lassan folyik, óránként kevesebb, mint egy millimétert mozdul arrébb, ami lassabb, mint a gleccserek mozgása. A folyó az Atlanti Óceánba torkollik, mélyen a felszín alatt.

 

8) A Föld gravitációja egyenetlen. Ahogyan a Föld sem tökéletesen gömb alakú, így a gravitációja sem egyenlő. A Föld egyenetlen alakja azt jelenti, hogy a tömege is egyenlőtlenül oszlik el, ezáltal a gravitáció is egyenetlen, azaz vannak helyek ahol kisebb, mint más régiókban. Az egyik ilyen hely a kanadai Hudson-öböl.

 

9) A legidősebb fa közel 5 ezer éves. A Guinness-rekordok könyve szerint a létező legöregebb fa egy fenyőféle, becenevén Methusela. 2025-ben 4857 éves.

 

10) A világ legnagyobb fája a General Sherman. Egy óriás mamutfenyő az Egyesült Államokban.  A 83,8 m törzsmagasságú, 825 centiméteres mellmagassági átmérőjű fa jellegzetessége, hogy a törzs további felfutásában is átlagon felüli átmérőjű, a teljes magasságon átlagosan közel öt méter.

 

11) Egy Japán városban havazik a legtöbbet. Meglepő, de a japán Aomori város a világ leghavasabb helye. Aomori Cityben évente átlagosan 815 cm hó hullik.

 

12) A Föld legmelegebb helye Líbia. Pontosabban El Aziziában mérték a legmelegebb hőmérséklet a  NASA Earth Observatory adatai szerint 57,8 °C volt. 1922. szeptember 13-án.

 

13) A valaha mért leghidegebb hőmérséklet Oroszországban volt. Vosztok állomáson 1983. július 21-én -89,2 °C volt a hőmérséklet.

 

14) A világ legnagyobb élőlénye egy gomba. Malheur erdejének (USA) egyik lakója egy sötétpikkelyes tuskógomba (Armillaria ostoyae), amit 2400 évesre becsülnek. Szövevényes gombafonalainak kiterjedése több mint kilenc négyzetkilométer, súlya pedig elérheti a több száz tonnát is.

 

15) A Föld 8,7 millió fajnak ad otthont. Amiről tudunk! A National Geographic szerint ez magában foglalja a növényeket és az állatfajokat is.

 

Gyönyörű, különleges bolygót kaptunk, így hát vigyázzunk rá!

 

Ezita okl. környezetmérnök

Köszönjük, ha Megosztásoddal támogatod munkánkat!