Aki gyakran jár ki a szabadba vagy a kertjében szorgoskodik, biztosan találkozott ezzel az egyszerű, kedves kis sárga virágaival díszítő évelő gyógynövénnyel: a vérehulló fecskefűvel (Chelidonium majus). Számtalan magyar, népies neve ismert: mint aranyfű, cinadónia, mennyei ajándék, nagy fecskefű…stb. A növény akkor kezdi virágzását amikor a fecskék tavasszal megérkeznek és elköltözésük idején hervadnak el az utolsó virágszirmok – innen ered magyar és tudományos elnevezése is (a görög ,,khelidon” szó fecskét jelent).
A vérehulló fecskefű kedveli a nedves helyeket, így nemcsak a kiskertekben fordul elő, hanem árkokban, déli fekvésű erdők szélein, ültetett akácosok aljnövényzetében is megtaláljuk. A lágyszárú növény 30-70 cm magasra nő meg, szára elágazó, sűrűn fehér szőrökkel borított. Levelei hosszú nyelűek, ernyőszerű virágszirmai aranysárgák; termése hosszú tok, fényes, fekete magokkal.
Ha a növényt bárhol megtörjük, élénksárga tejnedv folyik ki belőle mely a növény gyógyhatását képviseli. Külsőleg, bőrre bátrabban használhatjuk pár szabály betartása mellett, belsőleg viszont orvossal konzultálva mert túladagolása akár májkárosodást és mérgezést is okozhat.
Miért is használatos mégis e növény a népi gyógyászatban? Azért mert teája enyhíti az emésztési panaszokat (a tea a szárított levelekből készül), görcsoldó, gyulladásgátló, salaktalanító és vízhajtó hatású, serkenti az epekiválasztást. A tea mellett száraz kivonatából cseppeket is készítenek. Használata azonban terhesség és szoptatás alatt tilos, illetve gyermekektől is távol tartandó!
Viszont a népi gyógyászat már évszázadok óta alkalmazza a vérehulló fecskefüvet külsőleg szemölcs és tyúkszem kezelésére, ezért aki rendszeresen küszködik ilyen bőrproblémákkal annak érdemes beszereznie egy-két tövet otthonra is. A növény szárát megtörve napi két-három alkalommal kenjük be az említett bőrproblémát a fecskefű sárga tejnedvével, ügyelve arra, hogy az ép bőrre ne kerüljön az erős hatású nedvből! Addig ismételjük a kezelést amíg a szemölcs le nem esik; ez akár több hétig is eltarthat de érdemes rászánnunk az időnket. Ha nincs módunk élő növényt tartani az otthonunkban akkor bármelyik drogériában, patikában beszerezhetjük a kivonatából készült cseppeket is. A vérehulló fecskefű sejtosztódást gátló hatása fehérjebontó hatással párosul. A friss nedvvel csillapíthatjuk még a pikkelysömör és az ekcéma tüneteit is.
Herendiné Török Anilla kozmetikus
(Forrás: Budai Andrea, Gyógynövények. Aquila Könyvkiadó, 2007).