A jó idő beköszöntével a szakemberek minden évben felhívják a figyelmet az UV sugárzás káros hatásaira és veszélyeire. Először is tisztában kell lenni azzal, mit jelent az UV sugárzás. Az UV sugárzás az az elektromágneses sugárzás, amelynek hullámtartománya azonnal a látható fény után következik. Az emberi szem számára nem látható, azonban mégis fokozottan káros.
Az UV-A típusú sugárzás egészen mélyre hatol a szemben, és az egyre gyakrabban megjelenő szürkehályog egyik oka. Negatív hatással van a bőrre is, ez a sugárzás felelős a bőr „fényöregedéséért”, annak ellenére, hogy ezek a sugarak okozzák a bőr azonnali barnulását is.
Az UV-B típusú sugárzásra szüksége van a szervezetnek a D-vitamin képződéséhez, azonban nagy mennyiségben ezek a sugarak roncsolják a DNS-t, mely bőrrákhoz (melanoma) vezethet. A szemre ez a típusú sugárzás kevésbé veszélyes.
Az UV-C típusú sugárzás egyes feltételezések szerint szintén roncsolja a DNS-t, azonban hatása később mutatkozik meg, valamint a szemben is olyan mélyre hatol, mint az A típusú UV-sugárzás. Mások szerint teljesen elnyeli a földi légkör, csak az űrbe kilépő embereknek kell az UV-C elleni védelmet biztosítani. Baktériumölő hatású, és sterilizálásra használják.
Az UV-B sugárzás erősségét több tényező is befolyásolja. A nap horizont feletti magassága nyáron, a déli órákban a legnagyobb – ilyenkor a legmagasabb a sugarak beesési szöge, így az UV-B sugárzás is. A légköri ózon lebontja az ultraviola sugarakat, ezért az ózonréteg vastagsága is befolyásolja a sugárzás erejét, sőt szerepet játszik a felhőzet is. Míg a vastag felhőréteg az UV sugarakat kirekeszti, egyes esetekben, ha a gomolyfelhők 10-40 százalékban borítják az eget, az UV sugárzás nagyobb lehet, mint teljesen tiszta, napos időben. A felhőpamacsok szélén ugyanis a sugár megtörik, erőssége extrém esetben akár 10-15 százalékkal is megnőhet. Ez a jelenség szabad szemmel is tisztán látható, ilyenkor „ragyog” a felhőpamacsok széle.
A napsütés egészségre gyakorolt pozitív hatása, a D-vitamin pótlásában betöltött szerepe is megkérdőjelezhetetlen, ugyanakkor tény, hogy az elmúlt tizenöt évben jelentősen nőtt a bőrelváltozásos megbetegedések száma, így továbbra is azt tanácsolják a szakemberek, hogy délelőtt tizenegy és délután három óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást. Ezért javasolják mindenkinek – aki a nyári hónapokban a szabadban tartózkodik, hogy rendszeresen figyelje az UV sugárzásról szóló tájékoztató adatokat, elsősorban a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgálat honlapján. A napvédelemre azonban nem csak nyáron kell figyelni, egész évben tudatos döntéseket kell hozni az egészség és a bőr védelmében.
Fontos megtanulni a helyes napozás szabályait, hogy minél kevesebb időt töltsünk közvetlen napsugárzásnak kitéve azokban a napszakokban, amikor legerősebb a sugárzás! Különösen a gyerekek, a szabadban dolgozók, a sportolók és a nyaralók vannak kitéve nagy kockázatnak, ezért a szükséges védelem megválasztása rendkívül fontos.
Megfelelő napszemüveg
A napszemüveg ma már nem divathóbort, hanem létfontosságú, mert megvédi szemünket a nap ultraibolya sugárzásától. UV-védelem emblémával ellátott napszemüveget javasolt használni.
Megfelelő öltözködés
Szellős, könnyű természetes anyagból (len, pamut) készült ruházat, a kart is elfedő világos színű ingek, valamint a szemet, az arcot árnyékban tartó sapka és szalmakalap nyújthat védelmet.
Fényvédő krémek használata
A fényvédő krémek használata nemcsak a strandon fontos. A napsugarak elleni védelem erőssége számokban van kifejezve, ezt nevezik faktornak: minél nagyobb a fényvédő faktor, a készítmény annál hatásosabban fogja szűrni a nap sugarait.
Ezita okl. környeztmérnök