Március 22. a Víz Világnapja, ami egy jó alkalom arra, hogy megálljunk és elgondolkodjunk miről is szól ez a nap? Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnap dátumaként, melynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. Idén e jeles nap témája a befagyott vízkészletek védelme, vagyis a gleccservédelem. A bolygó 71 %-át borítja víz, amelynek 96 százalékát adják a tengerek és óceánok, az édesvíz mindössze 3 százalékot tesz ki. Az édesvíz mennyiséget a felszíni vizek és nagyobb arányban földalatti vízkészletek, illetve gleccserek és jéggel borított területek alkotják. Éppen ezért a víz körforgásának és tisztaságának megőrzése érdekében nagyobb figyelmet kell szentelni környezetünk védelmére!
Néhány gondolat a Balaton vízkörforgásáról. A Balaton vízkörforgása több tényezőből áll, amelyek folyamatosan alakítják a vízháztartását, és ezek egyensúlya határozza meg a tó ökológiai állapotát. A legfontosabb tényezők:
– Csapadék és beszivárgás: A Balaton fő vízutánpótlása az esőből és hóolvadásból származik.
– Hozzáfolyás: A környező vízgyűjtő területekről érkező felszíni és felszín alatti vizek. Ezek közül a Zala folyó a legjelentősebb vízfolyás, amely közvetlenül táplálja a tavat.
– Párolgás: A tó vízmennyiségét jelentősen csökkenti, amely különösen a nyári forróságban erőteljesebb (akár több tíz centiméterrel is csökkentheti a vízszintet).
– Vízkivétel és emberi beavatkozás: Mezőgazdasági területek öntözéséhez, valamint ivóvíz ellátó rendszerek működtetéséhez történő vízkivétel. A Sió-csatorna szintén szerepet játszik a vízszint szabályozásában, mivel ezen keresztül vezetik le a felesleges vízmennyiséget a Dunába, ha szükséges.
Vajon mennyi időt tölthet el egy vízmolekula a vízkörforgásban?
Eltérő hosszúságú időt tölthet el attól függően, hogy éppen hol tartózkodik. Vannak olyan helyek, ahol csak néhány napot tölt (pl. légkörben vagy gyors sodrású folyókban), és vannak, ahol több évig (tavakban, például a Balaton víztömegének teljes kicserélődése kb. 2 év) vagy több ezer évig is ott ragadhat (óceánok, mélytengeri áramlatok, gleccserek).
A klímaváltozás hatásai miatt ezért egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a Balatonnál is a vízkörforgásának fenntartható kezelésére. A csapadék időbeli és térbeli eloszlása változóvá vált, a hosszan tartó száraz időszakokat hirtelen lezúduló esőzések válthatják fel, ami kihívást jelent a tó vízgazdálkodása számára. A megfelelő vízszint biztosítása és az ökoszisztéma megőrzése érdekében hosszú távú stratégiák kidolgozása szükséges.
EZita okl. környezetmérnök
Fotók: Grósz István; internet