A hó és a jeges Balatonra emlékezve

A hó és a jeges Balatonra emlékezve

2016-17 telén fagyott be utoljára a Balaton. Ma már sajnos nem történik meg rendszeresen a jegesedés, nem lehet hónapokig korcsolyázni, csúszkálni, fakutyázni, jégvitorlázni a fagyott vízen, ami valószínűleg a klímaváltozásnak köszönhető. 

 

Pedig évtizedekkel vagy akár évszázadokkal korábban a jégtakaró kialakulása sokkal gyakoribb jelenség volt a Balaton életében. A jég rendszeres téli közlekedési útvonal is volt, ezen kívül létfontosságú volt a halászat (jég alól) az itt élők számára és ilyenkor töltötték fel a jégvermeket. Napjainkban egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogy a klímaváltozás hatására eltűnhet a téli jégtakaró a Föld északi féltekéjén fekvő több ezer tó felszínéről.

 

A jégborítottság elvesztése a tó élővilágát is befolyásolja: elmarad a nádaratás, ami nélkülözhetetlen a balatoni nádasok egészségének megőrzése szempontjából, a jég alatt nem tud kristálytiszta víz kialakulni, a halak telelése nem tud megvalósulni nyugodtabb körülmények között. Ha télen nem fagy be a Balaton, a viharok könnyen felkorbácsolhatják a vizet, ez megzavarhatja a halakat, élővilágot, továbbá a tó hosszanti vagy akár keresztirányú kilendüléséhez is vezethet (amikor az erős és tartós szél hatására a Balaton víztömege elmozdul). A száraz tél és a hó borítottság elmaradását követően nem marad elegendő nedvesség a talajban. A kiszáradt talaj könnyebben felmelegszik, töredezik és a csapadékot kevésbé tudja megtartani. Ezek a jelenségek erősen befolyásolják a víz körforgását a Balaton térségében.

 

Vajon számíthatunk-e az elkövetkező időkben arra, hogy jég legyen a tavon? Úgy tűnik, sajnos nem, pedig a Balaton a hidegebb évszakban is gyönyörű.

 

EZita okl. környezetmérnök

 

Fotók: Grósz I.

Köszönjük, ha Megosztásoddal támogatod munkánkat!